Martinik
Rum na ostrově vyrábí z čerstvé třtinové šťávy (tento typ rumu se nazývá rhum agricole) nebo z třtinové melasy (rum se pak nazývá rhum industriel). Oba typy se exportují, např. do Francie.
Slova "Appellation d'Origine contrôlée Martinique" ujišťují, že rum je vyroben z cukrové třtiny a splňuje přísné kvalitativní normy. Všechen rum agricole plněný do lahví na Martiniku po 31 květnu 1997 musí mít na etiketě tato slova.
V roce 1945 bylo na Martiniku 105 lihovarů, 62 roku 1952 a 27 roku 1960. Dnes zbylo jen 9 lihovarů.
V roce 1880 bylo na Martiniku asi 500 registrovaných palíren s největší koncentrací kolem Saint-Pierre na svazích Mont Pelee. Rum vyráběl kdekdo: centralizované cukrovarské podniky, vlastníci malých cukrovarů a rostoucí počet nezávislých palíren. Bylo to období jedné z konjuktur na Martiniku. Francie díky nástupu révokazu potřebovala novou lihovinu. Rum měl konečně větší význam než cukru.
Tady je mapa lihovarů provozovaných na Martinique roku 1999.
V roce 1939 bylo na Martiniku 160 lihovarů (a 15 cukrovarů). Zhruba v roce 1975 vyrábělo rhum agricole 18 lihovarů a 2 lihovary vyráběli rhum industriel; mimoto zde byly 2 cukrovary.
V roce 1881 se na Martiniku vyrobilo 86.331 hektolitrů čistého alkoholu.
Od listopadu 1996 má právo rhum agricole z Martiniku využívat na etiketě označení Appellation d'Origine Controlee. Dodnes je Martinik jediným zámořský departmenem s touto výhradou.
Právo používat označení Appellation d'Origine contrôlée "MARTINIQUE", následované poznámkou "RHUM AGRICOLE", smí užívat pouze rum získaný destilací čerstvé cukrové třtiny, který kvasil a který odpovídá přesné specifikace týkající se:
- místa výroby
- místa pěstování třtiny
- druhu třtiny
- extrakce šťávy
- fermentace
- destilace
- skladování a zrání
V roce 1920 bylo na Martiniku 20 malých a středních lihovarů, např. Nazaire, Dénel, Domézor, Calixte, La Fartoule, Dosithée, La Fraîcheur, De Soumery, Corneille nebo Cassildé.
Když byl v roce 1976 uzavřen lihovar Thibaut, zůstal St. Etienne jediným lihovarem.