Guadeloupe

Home Etikety Láhve Novinky Ocenění Knihy Mapa O nás Odkazy Muzea Slovníček

Ste Civile Agricole de Bologne

  rum z Guadeloupe od 512 Kč

Rhum Bologne
Rhum Bologne
Rhum Bologne
Rhum Bologne
Eclipse du 26. Fevrier 1998 Rhum Bologne
Eclipse du 26. Fevrier 1998 Rhum Bologne
Bologne Grand Rhum des Antilles
Bologne Grand Rhum des Antilles

Vystavuji zde 4 z 14 etiket mé sbírky. Ostatní etikety se liší pouze v drobnostech.

Mé plné láhve

Click to enlarge

Rhum Bologne


Historie

Jako nejstarší lihovar na Guadeloupe odhaluje Bologne bohatou historii života lidí, včetně konfliktů přicházejících s cukrem na počátku sedmnáctého století.

Rodina holandských protestantů de Bologne pocházejících z Francie emigrovala v šestnáctém století do španělské kolonie v Brazílii. Zatímco španělé byli posedlí hledáním zlata v novém světě, nizozemsští uprchlíci bohatli pěstováním cukrové třtiny a prodejem cukru v Evropě.

V roce 1640 získalo Portugalsko na Španělsku nezávislost. Portugalci společně s Brazilci pak vyhlásili válku holandským pěstitelům v Brazílii. Ti byli znovu nuceni odejít. Poté, co konvoj několika lodí s dvanácti stovkami uprchlíků odmítl pozvání na převážně katolický Martinik, přistál na začátku roku 1654 na Guadeloupe. Prosperující rodina de Bologne si z Brazílie přinesla zlato, stříbro, otroky a zařízení cukrovaru.

V roce 1664 začal Louis de Bologne a jeho dva synové, Guillaume a Pierre, budovat základnu obchodu s cukrem v jihozápadní části Guadeloupe. Sto letech byl rodinný podnik de Bologne velmi úspěšný. Ale v roce 1764 nebyl Joseph Samuel de Bologne schopen platit své dluhy a panství bylo prodáno.

Během následujících třinácti letech změnilo panství třikrát majitele. Panství se skládalo z třtinového mlýna, cukrovaru, lihovaru, krásného cihlového panského domu, samostatné kuchyně, slepičárny a vězení.

O dva roky později, za francouzská revoluce (1789-1802), došlo v Paříži k události, která změnila životy všech otroků. Když byl 4. února 1794 podepsán dekret o zrušení otroctví, velké množství nově osvobozených otroků vstoupilo do vojska a šlo do války, případně prostě zmizelo. O osm let později bylo otroctví obnoveno, ale boje zničili jak panství samotné, tak jeho schopnost produkovat cukr.

Panství Bologne s cukrovarem opět měnilo majitele, než jej 26. května 1830 koupil před Jean-Antoine Ame-Noel. Černoch, "svobodně zrozený," pocházející z Bouillante, svobodný zednář, rybář, korzár, spekulant a pěstitel kávy. Do té doby nevlastnil žádný černoch cukrovar takového významu jako ten v Bologne.

Panství se skládalo z několika hlavních domů, lepšího třtinového mlýna, čtyř kotlů, filtrů pro výrobu cukru a čtyřkamenového mlýna na mletí manioku. V lihovaru je dodnes k vidění třtinový mlýn a kamenný akvadukt přivádějící vodu z řeky.

Hospodářské problémy plantážníků, zdůrazněné definitivním zrušení otroctví v roce 1848, přimělo Jeana-Antoine zorganizovat Société agriculturale s šedesáti členy. Zisky z této spolupráce byly rozdíleny rovným dílem mezi vlastníky pozemků, vybavení a pracovních sil.

V roce 1850 byl Jean-Antoine pohřben v malé zahradě vedle lihovaru ve středu 140hektarového pozemku. Francois Joseph Ame-Noel zdědil strýcovu štěstěnu, ale i přes urputnou snahu cukrovarnický průmysl i nadále klesal. V roce 1874 přestal být schopen platit dluhy a jeho majetek byl vydražen.

V roce 1873 postavila společnost Le Dentu & Cie Corporation centrální cukrovar Usine de la Basse-Terre. Znamenalo to obrat ve vývoji cukrovarnického průmyslu. Importovali moderní stroje, které ztrojnásobili účinnost krystalizačního procesu. Dokonce byla pro přepravu cukrové třtiny do továrny postavena i železnice. I miliony franků utržené prodejem dluhopisů šli do modernizace provozu. V roce 1875 byl dům Bologne vyčleněn pro osobní potřebu M. Emile Le Dentu.

Když už Usine de la Basse-Terre nebyl schopen splácet obrovské dluhy, rozprodali panství v roce 1887 v dražbě. 3. listopadu 1930 koupil dům a pozemek M. Louis Sargenton-Callard. V současné době se o provoz lihovaru v Bologni stará Suzanne Sargenton-Callard.


Rum Bologne pochází z lihovaru na Basse-Terre koupeném Louise Callardem roku 1927 a rozšířeném roku 1945.


Lihovar byl v roce 1997 v provozu.Galerie obrázků


Zde jsou plné texty z etiket

gp68: Rhum Bologne; 1 Litre; 50% vol; Mise en bouteille a la distillerie Ste Civile Agricole de Bologne, 97100 Basse-Terre, Guadeloupe

gp589: Rhum Bologne; Mise en bouteille a la distillerie; 1 l; 55% vol; Rhum agricole de la Guadeloupe; Appellation d'Origine; Societe Agricole de Bologne S.A., 97100 Basse-Terre

gp390: Eclipse du 26. Fevrier 1998 Rhum Bologne; 1 L; Appellation d'Origine; 50% vol; Mise en bouteille a la distillerie; SCA de Bologne, 97100 Basse-Terre

gp431: Bologne Grand Rhum des Antilles; 50% vol; 70 cl; Mise en bouteilles a la distillerie;Ste civile agricole de Bologne, Basse-Terre - Guadeloupe

gp~3: Rhum Bologne; 35 cl; 50% vol; Mise en bouteille a la distillerie; Rhum agricole de la Guadeloupe; Appellation d'origine; SCA de Bologne, 97100 Basse-Terre


Hledání v textech na etiketách

(?)
Hledat celá slova místo částí slov (?)
Hledat také v informacích o společnosti (?)

Poslední úpravy: 28.2.2015 Vytvořil Petr Hloušek
Hlouškovi  
Petrovy rumové etikety

English Česky Deutsch/

TOPlist
Od roku 1997