Ferd. V. Kraupner a syn, Třebenice u Libochovic

  rum z Česka od 65 Kč

Historie

Firemní účet z roku 1929 uvádí v hlavičce:

Továrna na ovocné i zeleninové konservy, ovocná vína a likéry.
[Zdroj: Firemní účet, 1929]

Na čedičovém úpatí košťálovském dařila se odedávna výborná réva, stejně jako znamenité druhy ovoce. Zpracovávati ovocné plodiny továrnicky měla "První česká akciová továrna na zužitkování plodin v Třebenicích", která přešla po letech do soukromých rukou p. Ferd. Kraupnera. Po jeho smrti vede ji Karel Kraupner. Podnik jest též výbornou váhou českého kapitálu na severu, povšímaného Němci a opomíjeného českými investicemi. (Kapitály bank, utopené v Haliči, Bukovině a j., mohly zde vykonati lépe svoje poslání.) Továrna zpracovává ovoce i zeleniny vším možným způsobem (kompoty, marmelády, povidla, ovocná vína, nakládaná zelenina, likéry). Elektrická energie vlastní výroby a spotřeby. Největší spotřeba jablek a švestek (prvých na 200, druhých přes 100 vagonů ročně). Švestky zpracovávají se na povidla a slivovici. (Největší vakuum po skončené várce vychrlí 30 q povidel. Slivovice vyrobí se ročně 300 hl.) Za války šly výrobky továrny po celém Rakousku a zvláště hojně do zemí okupovaných. Podle obratu peněžního a počtu zpracovaného materiálu jest Kraupnerova továrna největší firmou svého druhu v Československu. Za světové války vznikla v Třebenicích nová podobná továrna Víden - Rybář, která dobře prospívá. Menší výroba spec. likérů jest firma Ant. Vanický. V městě je několik závodů na vývoz ovoce z Třebenicka.


Firma byla znárodněna vyhláškou ministryně výživy 2509/1948 Ú.l., ze dne 18. října 1948 'O znárodnění některých dalších průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském'. Ve vyhlášce je uvedena jako 'Třebenická továrna na ovocné a zeleninové konservy, ovocná vína a likéry Ferd. V. Kraupner a syn, Třebenice (majitel veřejná obchodní společnost)'.

[Zdroj: epravo, cit. 2014]

Firma Kraupner a syn, pod Národní správou, v Třebenicích čp. 262 výroba marmelád, ovocných konserv a ovocných vín, konservy zeleninové. Počet zaměstnanců v roce 1943 110 zaměstnanců a v roce 1945 134 zaměstnanců.Galerie obrázků

Ilustrace
1910
Ilustrace
Faktura, 1934.
Tento web používá cookies k zajištění co nejlepšího zážitku na našem webu. Zásady cookies