Bohumil Norek, Telč

  rum z Česka od 199 Kč

Rumové etikety

Čajový rum -  Bohumil Norek, Telč (cz_328)
Mám jen obrázek:(

Čajový rum (cz_328)

Mám jen obrázek:(
Zdroj: Aukro.cz
Rum tuzemský -  Bohumil Norek, Telč (cz1477)
Rum tuzemský

Rum tuzemský (cz1477)

88 x 100 mm (3.5" x 4")

Historie

Norek Bohumil

* 5. června 1923, Telč
+ 3. května 1991, Dačice, okr. Jindřichův Hradec
podnikatel, správce zámku

Bohumil Norek se zodpovědně připravoval na svoji předpokládanou životní dráhu podnikatele. Na začátku 40. let absolvoval obchodní školu v Brně a likérnickou školu v Praze.

Od roku 1942, po smrti svého otce v koncentračním táboře v Osvětimi, řídil rodinný podnik v Telči, známou Norkovu likérku. Za jeho vedení byl vybudován nový závod v Nádražní ulici, který vybavil moderní technologií dovezenou ze Švýcarska. V roce 1948 došlo ke znárodnění prosperující likérky. Ještě roku 1952 zde působil jako technický vedoucí. V roce 1952 musel továrnu opustit. Byl zatčen a za údajnou protistátní činnost byl 18 měsíců vězněn.

Po návratu z vězení pracoval více než 10 let jako lesní dělník. V roce 1964 se mu podařilo získat místo správce Státního zámku v Telči . Zde uplatnil všechny své organizační schopnosti, jak při stálých rozsáhlých opravách, tak i při prezentaci zámku. Je jeho zásluhou, že zámek nepotkala devastace, která v té době postihla řadu kulturních památek. Stal se znalcem historie zámku, přivedl do jeho prostor kulturní pořady pro veřejnost. Pověstnou se stala jeho originální květinová výzdoba zámeckých prostor.

B. Norek se v mládí věnoval sportu, především lehké atletice (běhy) a hokeji. V době studií byl členem Moravské Slavie, později přestoupil do atletického oddílu pražské Sparty. V Telči byl propagátorem motoristického sportu, na začátku 50. let byl znám jako aktivní motocyklový a automobilový závodník, později jako organizátor motocyklových soutěží.

(rodinný archiv)


... při stavbě budov v tomto prostoru 1936-37 (byla tam družinská mlékárna, později pekárna, nakonec likérka firmy Norek.


Firma byla znárodněna vyhláškou "Vyhláška ze dne 21. června 1948 o znárodnění podniků a závodů v oboru výroby lihovin". Ve vyhlášce je uvedena jako 'Bohumil Norek, Telč (maj. Marie Norková)'.

[Zdroj: epravo, cit. 2014]


Galerie obrázků

Ilustrace
Adresář, 1939

Zde jsou plné texty z etiket

cz_328: 40%; Nejjemnější Čajový rum; Továrna jemných likérů Bohumil Norek, Telč

cz1477: ÚN-MPP-29-54; 0.45 l; SMC Kčs 37.-; Fruta; 40%; Rum tuzemský; Jihomoravská Fruta, N.P., Modřice u Brna, provoz likérka Telč; OTK

Tento web používá cookies k zajištění co nejlepšího zážitku na našem webu. Zásady cookies