William Grant & Sons

  rumy z celého světa

Rumové etikety

Special Old Rum -  William Grant & Sons (uk_93)
Mám jen obrázek:(

Special Old Rum

Mám jen obrázek:(

Historie

William Grant firmu založil roku 1887.

[Zdroj: The Whisky Portal, cit. 2003]

Glenfiddich je nejoslavovanější sladovou whisky světa, proslavenou kvalitou chuti a nevšední trojúhelníkovou lahví. Milovníci whisky ji mohli poprvé vychutnat už na Štědrý den roku 1887. Vlajkovou lodí firmy William Grant & Sons jsou whisky Grant's a také Glenfiddich, jedna z nejprodávanějších single malt whisky na světě. V dubových soudcích dozrává do bledě zlatavé barvy a mimořádně čisté a vyvážené chuti, vynikající mezi všemi druhy sladové whisky. Glenfiddich je jedinou sladovou whisky na světě, která se celá vyrábí v jediné palírně - od destilace až k plnění. Také voda je z vlastního zdroje - přírodního pramene Robbie Dhu. Firma William Grant & Sons patří k vedoucím destilérům skotské whisky na světě. Byla oceněna jako Vinopalník roku na Světové soutěži vín a alkoholů (IWSC) 1999, kde získala 14 trofejí a medailí včetně tří zlatých.

Za tajemstvím čisté chuti Glenfiddich whisky je tedy třeba vidět v prvé řadě Robbie Dhu, poněvadž právě voda z tohoto jedinečného pramene se používá při každé fázi výroby. Tomuto prameni připisovali pánové z rodu Grantů oprávněně takovou důležitost, že se rozhodli koupit 1200 akrů okolních kopců jenom proto, aby chránili tento drahocenný poklad. Prvních osm let v dubových sudech dodává Glenfiddich charakteristicky plné aroma, v následujících desetiletích se tato příchuť zjemňuje. Whisky tak získává na své lahodnosti. Smícháním pečlivě vybraných sudů různého stáří v poměrech, jež jsou firemním tajemstvím, a dle receptur, které zavedl sám pan Grant před zhruba stoletím, se dosahuje požadované jemnosti, specifické příchuti a delikátní vůně.

Rodina Grantů v roce 1969 zpřístupnila palírnu veřejnosti (byla tak vůbec prvním výrobcem, který zdarma umožnil široké nahlédnutí pod pokličku alchymie whisky) a při takové exkurzi máte možnost koupit padesátiletou whisky. Tenhle koncentrát všech předností stáří stojí pět tisíc liber. Nekupte ho, když v Milánu prý byl při jakési dobročinné aukci vydražen za 47 000 liber.

Zakladatelem značky je William Grant, tvrdě pracující a rozšafný muž z Vysočiny, který za přispění své početné a věrné rodiny podnik vlastníma rukama vytvořil doslova z ničeho. Narodil se roku 1839 do rodiny chudého krejčího, veterána bitvy u Waterloo, ale do roku 1866 se vypracoval na vedoucího palírny Mortlach Distillery ve svém rodném Dufftownu. V roce 1870, po neúspěšném pokusu o podnikání s vápencovým lomem, se rozhodl zkusit štěstí ve velkém dobrodružství, jak sám pálení whisky nazýval. V roce 1886 se na Granta usmálo štěstí. V sousední palírně Cardhu Distillery v Knockando bylo rozhodnuto instalovat nové zařízení a Grant získal starou technologii za výhodnou cenu pouhých 119 liber a 19 pencí. Pro svou palírnu si vybral místo na svazích Convall Hills, z pramene Robbie Dhu používal vodu a k napájení závodu energií sloužil mocný proud řeky Fiddich. Za pomocí jediného zedníka a tesaře Grant se svou rodinou palírnu postavil za něco málo přes 700 liber a začal s destilací. V Grantově povaze nebylo smlouvat o ceně, takže měl zpočátku problémy s prodejem. Pak však vyhořela palírna Smith's Glenlivet Distillery a Grant vyplnil mezeru v nabídce whisky, když Smith nebyl sám schopen poptávku uspokojit. Palírna prosperovala a Grant v roce 1892 postavil v Balvenie druhou. Grantova rodina dokonce přežila i grandiózní krach Pattisonovy firmy roku 1898.

[Zdroj: Petr Komarek - Glenfiddich (det), cit. 2003]

Sir William Grant (1752—1832) se narodil v Elchies, Elginshire.

Strávil několik let v Kanadě, byl člen parlamentu 1790-1812 a v létech 1801—1817 Master of the Rolls.

Roku 1799 byl pasován na rytíře. Zemřel v Dawlishu.

[Zdroj: Wikipedia (det), cit. 2005]


Zde jsou plné texty z etiket

uk_93: Special Old Rum; Bottled & Guaranted by William Grant & Sons; Distilleries, The Glenfiddich and Balvenie - Glenlivent Dufftown Scottland

Tento web používá cookies k zajištění co nejlepšího zážitku na našem webu. Zásady cookies