Bacardi & Co, Santiago de Cuba

  kubánský rum od 219 Kč

Rumové etikety

Elixir Bacardi - Bacardi & Co, Santiago de Cuba (cu_3)
Mám jen obrázek:(

Elixir Bacardi (cu_3)

Mám jen obrázek:(
Anis Superior - Bacardi & Co, Santiago de Cuba (cu_4)
Mám jen obrázek:(

Anis Superior (cu_4)

Mám jen obrázek:(
Elixir - Cordial - Bacardi & Co, Santiago de Cuba (cu_5)
Mám jen obrázek:(

Elixir - Cordial (cu_5)

Mám jen obrázek:(
Bacardi R - Bacardi & Co, Santiago de Cuba (cu_6)
Mám jen obrázek:(

Bacardi R (cu_6)

Mám jen obrázek:(
Old Rum - Bacardi & Co, Santiago de Cuba (cu_7)
Mám jen obrázek:(

Old Rum (cu_7)

Mám jen obrázek:(
Ron Bacardi - Bacardi & Co, Santiago de Cuba (cu_57)
Mám jen obrázek:(

Ron Bacardi (cu_57)

Mám jen obrázek:(
Zdroj: www.bacardi.com
Ron Bacardi - Bacardi & Co, Santiago de Cuba (cu_134)
Mám jen obrázek:(

Ron Bacardi (cu_134)

Mám jen obrázek:(
Ron Bacardi Superior - Bacardi & Co, Santiago de Cuba (cu_8)
Mám jen obrázek:(

Ron Bacardi Superior (cu_8)

Mám jen obrázek:(
Ron Bacardi Superior - Bacardi & Co, Santiago de Cuba (cu_83)
Mám jen obrázek:(

Ron Bacardi Superior (cu_83)

Mám jen obrázek:(
Ron Bacardi Añejo - Bacardi & Co, Santiago de Cuba (cu39)
Ron Bacardi Añejo

Ron Bacardi Añejo (cu39)

90 x 107 mm (3.5" x 4.2")
Ron Bacardi Oro - Bacardi & Co, Santiago de Cuba (cu76)
Ron Bacardi Oro

Ron Bacardi Oro (cu76)

116 x 136 mm (4.6" x 5.4")
Carta Blanca Superior - Bacardi & Co, Santiago de Cuba (cu108)
Carta Blanca Superior

Carta Blanca Superior (cu108)

119 x 134 mm (4.7" x 5.3")

Historie

Bacardi je největší světovou soukromou rodinnou společností podnikající v oboru lihovin. Bacardi je výrobcem rumu jehož se prodává více než 240 milionů lahví ročně ve 170 zemích světa. V tržbách je to čtvrtá největší společnost v oboru lihovin, tržby v roce 2000 byly $2,7 miliardy.

Don Facundo Bacardi Masso založil firmu v roce 1862 v Santiagu de Cuba. Bacardi dnes sídlí v Hamiltonu na Bermudách a většinu rumu vyrábí na Portoriku.

Don Facundo, obchodník s vínem, emigroval z Katalánska na Kubu na počátku 19. století. V té době byl rum laciný a nebyl považován za kvalitní pití. V lepších hospodách byl prodáván jen zřídka. Don Facundo pokusil rum "zkrotit." Napřed experimentoval s několika technikami, ale nakonec se vrhl na filtraci. Tím odstranil nečistoty. Kromě toho nechal rum zrát dubových sudech. To nápoj "změkčilo."

4. února 1862 on a jeho bratr José ukončili experimenty a usídlili se v malém lihovaru. Jejich první destilační kotel z mědi a litiny zpracoval 35 barelů zkvašené melasy denně. V krokvích této stavby žili netopýři - od toho pochází jejich logo.

90. léta byla pro firmu bouřlivá. Emilio Bacardi, nejstarší syn Dona Facundo, byl vypovězen z Kuby pro anti-koloniální aktivity a jeho nejstarší syn bojoval v povstalecké armádě za nezávislost Kuby. Jeho bratři, Facundo a José a jeho švagr Henri Schueg zůstali na Kubě s obtížným úkolem udržet společnost i v bdobě války. Ženy v rodině byly uprchlíci z Kingstonu na Jamajce. Po kubánské válce za nezávislost a americké okupaci Kuby měli koktejly Cuba Libre a Daiquiri za základ Bacardiho rum. V roce 1899 americký generál Leonardo Wood jmenoval Emilio Bacardiho starostou Santiaga de Cuba.

V roce 1912 Emilio Bacardi cestoval do Egypta a tam koupil mumii pro budoucí Emilio Bacardi Moreau Municipal Museum v Santiagu de Cuba. V Santiagu dohlížel jeho bratr Facundo M. Bacardi na vyškolení třetí generace rodinných Master Blenderů. Henri Schueg mezitím pracoval na expanzi společnosti. Otevřel nové stáčírny v Barceloně a v New Yorku. Během prohibice byl podnik v New Yorku odstaven. V té době byla Kuba častým cílem amerických turistů.

V roce 1920 otevřel Emilio nový lihovar v Santiagu. Během tohoto desetiletí byla postavena secesní budova v Havaně. Třetí generace rodiny Bacardi vstoupila do podnikání. Facundito Bacardi byl znán pozvánkou pro Američany (ještě během prohibice): "Přijďte se na Kubu vykoupat v Bacardiho rumu." Byl představen nový produkt: pivo Hatuey.

Rok 1930 přinesl novou stáčírnu v Mexico City a nový lihovar na Portoriku. Známka prošla několia soudními spory o používání názvu Bacardi pro rum vyrobený mimo Kubu. Vedením společnosti byl pověřen Henri Schueg, kterému se podařilo udržet rodinné jméno i pro rum pocházející z Portorika. Bacardi vyhrál i další spor, že " ...Bacardi koktejl je jen koktejl vyrobený z Bacardi rumu."

V letech druhé světové války vedl společnost Henriho synovec Jose Pepe Bosch. Pepe založil v New Yorku společnost Bacardi Imports. V roce 1949 se stal kubánským ministrem financí.

Po kubánské revoluci, když se v roce 1959 zmocnil vlády Fidel Castro, přestěhovala se společnost Bacardi z Kuby na Bahamy. Kubánská vláda se zmocnila majetku společnosti na Kubě a společnost Bacardi nenávidí. Ten pocit společnost Bacardi opětuje. Hernando Calvo Ospina prohlašoval, že Bacardi v roce 1960 financoval proticastrovské skupiny, že pomáhal v roce 1981 založit Cuban American National Foundation (CANF) a podpořil Helms-Burtonovu legislativu z roku 1996.

Ernest Hemingway se o pivu Hatuey zmínil ve dvou dílec: Mít a nemít a ve Stařec amoře. V roce 1956 Bacardi uspořádal literární festival na počest Nobelovy ceny udělené Hemingwayovi.

[Zdroj: Wikipedia, cit. 2003]

Bacardi si všiml, že rum vyrobený na Portoriku není zatížen cly jako rum vyrobený na Kubě. V roce 1936 proto Bacardi postavil v San Juanu malý lihovar na místě starého španělského vězení, čímž ušetřil za každou láhev 1$ dovozního cla.

[Zdroj: Dave Broom, Jason Lowe: Rum, 2003, s.76]

  • 1862   Založení Bacardi Distillerie.
  • 1877   Rum Bacardi získal první zlatou medaili ve Španělsku.
  • 1910   Ve Španělsku otevřena stáčírna, První mimo Kubu.
  • 1916   Spuštěna stáčírna v New York.
  • 1934   V Mexiku byla ustavena společnost Bacardi Distillerie.
  • 1936   Na Portoriku byl vybudován lihovar.
  • 1960   Emigrace z Kuby do USA.
  • 1992   Založena společnost Bacardi Ltd v Hamiltonu na Bermudách.
  • 1993   Společnost Bacardi získala firmu Martini&Rosi.
[Zdroj: Bacardi Deutschland, cit. 2004]

Bacardi logo

[Zdroj: Bacardi Deutschland, cit. 2004]

Bacardi zavře svůj rum lihovar na Bahamách a přenese výrobu na zařízení jinde v Americe, uvedla firma ve svém prohlášení.

Závod Nassau, která zaměstnává 114 lidí, se uzavře do dubna 2009. Většinu z jeho produkce převezme hlavní výrobní závod společnosti v Catanu na Portoriku v blízkosti hlavního města.

Společnost založila v roce 1965 závod na Bahamách aby se vyhla velkým clům při exportu z Portorika do Evropy.

[Zdroj: FIN24 (příslušná stránka), cit. 2007]

Cía. Ron Bacardí je na seznamu firem zkonfiskovaných Fidelem Castren v roce 1960.Galerie obrázků

Ilustrace
1862
Ilustrace
Facundo Bacardí
Ilustrace
Kuba, 40. léta
Ilustrace
Faktura 1950

Zde jsou plné texty z etiket

cu_3: Elixir Bacardi; Santiago de Cuba

cu_4: Anis Superior; Bacardi & Ca, Santiago de Cuba

cu_5: Elixir - Cordial; Bacardi; Santiago de Cuba; 4/5 Quart; 69 Proof; Produce of Cuba; Distribuidores de Puerto Rico B. Fernandez & Sons Sucrs, San Juan

cu_6: Bacardi R; Santiago de Cuba

cu_7: Carta Blanca Inglesa; Best Old Rum from Bacardi & Co; St. Jago, Island of Cuba; Graduation 44.5; Hecho en Cuba

cu_57: Ron Bacardi; Bacardi & Cia; Santiago de Cuba

cu_134: Ron Bacardi Refino de Consumo corriente Bacardi y Ca; Casa fundada en 1835; Establecidos en 1862; Santiago de Cuba; Hecho en Cuba; Graduacion 34.3

cu_8: Carta Blanca Superior; Rum; Ron Bacardi Superior de Bacardi y Cia; Established in 1862; Santiago de Cuba; 89 Proof, 4/5 Quart; Produce of Cuba

cu_83: Rhum; Ron Bacardi Superior de Bacardi y Cia; Established in 1862; Santiago de Cuba

cu39: Solera extra; Filadelfia 1876; Ron Bacardi Añejo; Emp. Cons. de Licores y Vinos, Unidad Productiva, 0 - 001; Establecidos en 1862; Santiago de cuba; Contenido 0.750 litro; hecho en Cuba

cu76: Carta de Oro; Ron Bacardi Superior; Emp. Cons. de Licores y Vinos Unidad Productiva 0-001; Establecidos en 1862; Santiago de Cuba; Contenido 0.750 litro; Hecho en Cuba; Grado 40, 80 Proof;

cu108: Carta Blanca Superior; Ron Bacardi Superior; Emp. Cons. de Licores y Vinos Unidad Productiva 0-001; Establecidos en 1862; Santiago de Cuba; Contenido 0.750 litro; Hecho en Cuba; Grado 40, 80 Proof;

Tento web používá cookies k zajištění co nejlepšího zážitku na našem webu. Zásady cookies