Dominika

Následuje seznam firem, jejichž rumové etikety mám ve své sbírce. Etikety jsou z láhví ve kterých byl rum (rhum, ron), cachaça, arak (arack) aguardente či aguardiente de cana.
 
compFlt
Belfast Estate (6)
Cotlette Bois (0)
Chabert de Cogolin St. Hirst, Hatton Garden (1)
Geneva (0)
Grand Marigot Estate (0)
Macoucherie Estates / Shillingford Estates Ltd. (9)
Picard (0)
Mr. Arthein Radjah Club (1)
Stowe Estate (0)
Tabery (0)
Wallhouse (0)
Woodford Hill (0)
York Valley (0)

Seekwee: Malý cukrovar drobných zemědělců, sedláků. Slovo pochází z francouzského sucrier, cukrovar. Tyto malé seekwee se vyskytovaly po celé Dominice. Skládaly se z drtičky, obvykle poháněné dobytkem, které se říkalo moulin (mlýn); dále z kaskády tří kotlů neboli taeches, nebo také cappas, ve kterých vařili šťávu z cukrové třtiny, dokud nezkrystalizovala. Když získaly v místním zemědělství důležitost limetky, seekwee se snadno přizpůsobily drcení limetek a v taeches vařili šťávu dokud nezkoncentrovala. V 60. létech 20. století se většina z nich přestala se používat. Poslední seekwee se vrátily ke zpracování cukrové třtiny pro nelegální výrobu rumu, ale hurikán David (1979) je všechny zničil.


Tafia: Starý francouzský název pro zkvašenou třtinovou šťávu používanou při výrobě rumu. Barva je mírně zakalená hnědá. V kopcích za Capuchinem protéká řeka Taffia River, a její voda má barvu tafie. Protéká totiž vulkanickými hlínami, které jsou součástí kráteru sopky Morne Aux Diable v oblasti zvané Soufriere. Stará detailní mapa ostrova od Thomase Jefferyse z roku 1768 uvádí řeku jako "Taffia neboli Rum River". Taffia River je zdrojem vody pro Capuchin a končí v kaskádách vodopádu padajícího přes útes přímo do moře. Cesta vedoucí z Capuchinu do Pennville překračuje řeku v blízkosti Seaman Estate.


Tyne: Parník RMS Tyne operoval mezi Leeward Islands a pobřežím Dominiky od dubna 1891 přibližně do roku 1906. Byl objednán společností Royal Mail Steamship Company a byl dotován vládou Leeward Islands, jejichž členem byla tehdy i Dominika. Jeho pravidelný meziostrovní jízdní řád značně usnadnil pohyb pracovních sil a produkce mezi ostrovy. Vozil poštu, zboží a cestující na Dominiku i kolem celého ostrova. Kotvil v místech jako Rosalie, Saint Sauveur, Marigot, Woodford Hill a Portsmouth, aby se produkty jako např. kakao, limetková šťáva a rum mohly odesílat dále z přístavu v Roseau. Sloužil až do nahrazení parníkem RMS Yare vyhrazeným pouze pro dominickou pobřežní službu.


Wabio: Jedno ze slov označujících nelegálně vyrobený rum, známý i pod označením mountain dew nebo také zaid. Vylisovaná šťáva z cukrové třtiny se nechá vykvasit a destiluje se v jednoduchém zařízení sestávajícím se z trubek, hrnců a skleněných demižonů. Výsledný surový rum se prodává a pije bez zaplacení daně požadované zákonem.


Tento web používá cookies k zajištění co nejlepšího zážitku na našem webu. Zásady cookies