Wiser's Distillery LTD, Belleville

  rumy z celého světa

Rumové etikety

Discovery Bay - Wiser's Distillery LTD, Belleville (ca256)
Discovery Bay

Discovery Bay (ca256)

96 x 122 mm (3.8" x 4.8")

Historie

Whiskey Empire firmy J.P. Wiser pomohla udělat z Prescottu prosperující město.

Pověst města Prescott na přelomu století jako prosperující komunity na řece Svatého Vavřince byla do značné míry k úspěchem J. P. Wiser's and Sons Distillery.

Na začátku 20. století byl Wiser třetím největším lihovarem v Kanadě, produkoval kvalitní whisky dodávanou na trhy v Kanadě a ve Spojených státech, v Číně a na Filipínách. V roce 1911 měla společnost více než 100 zaměstnanců v lihovaru a dalších 40 v cihelně na jejich farmě západně od Merwin Lane Road.

Bylo by snadné vinit ze zániku lihovaru v Prescottu prohibici, která panovala v Ontariu během první světové války a ve Spojených státech po roce 1920, ale pokles společnosti vlastně začal smrtí Johna Philipa Wisera. Wiser byl úžasně podnikavý muž, který během jeho celého života nashromáždil obrovský majetek. Bohužel jeho synové postrádali jeho obchodní nadání a kdysi velká firma začala pod jejich vedením upadat.

Po většinu 19. a na začátku 20. století byl Prescott centrem výroby lihovin. V létech 1858 - 1859 byly v Prescottu čtyři lihovary a několik varen piva.

Wiser se narodil v Trentonu v New Yorku. Pracoval pro firmy Averell a Égert nahoře ve státě New York, když se společnost rozhodla zakoupit v Prescottu firmu Payne Distillery. Společnost v té době již provozovala lihovar v Ogdensburgu, NY. Wiser odjel do Prescott kde se stal generálním ředitelem společnosti.

V té době byl Prescott obcí s velkou budoucností. Měl přímé železniční spojení do Ottawy, Montrealu a Toronta a železničním trajektem spojení na Northern Railway v USA, Ten poskytoval přímý přístup k přístavům na pobřeží Atlantiku a dával kanadským parníkůmpřístup jak na východ tak na západ podél řeky Sv. Vavřince.

Wiser roku 1862 koupil lihovar od své bývalé společnosti a odstartoval sérii expanzí. Kupodivu Občanská válka ve Spojených státech byla skvělým katalyzátorem růstu Wiserova podnikání. Válka způsobila zmatek mezi lihovary ve Spojených státech a Američané se obrátil do Kanady pro dodávky vysoce kvalitní whisky. V roce 1873 platil Wiser kanadské vládě spotřební daň 2000 dolarů denně. A jeho provozní náklady byly více než 1 milión dolarů ročně.

Za Wisererovými úspěchy stála jeho schopnost začlenit další podniky do své říše. Založil farmy a pěstoval obilí, které potřeboval pro provoz svých lihovarů. Zájímal se o hovězí dobytek, které krmili vedlejšími produkty z lihovaru. Založil i cihelnu. V Kansasu koupil obrovskou farmu s hovězím dobytkem. Další vášní byly dostihoví koně, vlastnil jedny z nejlepších koní v zemi.

Wiser byl též politik, sloužil v městské radě a později ve federální vládě.

Velká část Wiserova úspěchu pochází z jeho vztahu s Albertem Whitney. Albert Whitney byl chytrý podnikatel a pokladníkem společnosti.

Lihovar stál na nábřeží na západním konci města. Koncem 19. století postavila Wiserova rodina u lihovaru krásné domy a některé z nich se dochovali jako svědectví fascinace časem.

Po smrti J.P. Wisera společnost upadala až se po smrti Whitneye v roce 1917 zhroutila. Lihovar koupila Corbyho společnost Hiram Walker Distilleries a ta v roce 1932 přesunula výrobu do Belleville.

Wiserova whisky měla vždy solidní pověst pro svou kvalitu. Dodnes se pod jeho jménem prodávají tři produkty.


Wiserův lihovar zavřeli v roce 1932.Galerie obrázků

Ilustrace
J. P. Wiser
Ilustrace
Palírna
Ilustrace
Plakát

Zde jsou plné texty z etiket

ca256: Discovery Bay; Light rum - Rhum Leger; Blended and bottled under Canadian government supervision; Wiser's Distillery LTD, Belleville, Ontario, Canada; 25 fl oz liq, 710 ml; 40% alc/vol

Tento web používá cookies k zajištění co nejlepšího zážitku na našem webu. Zásady cookies