Haiti
Na Haiti se rum vyrábí spíše ze šťávy z cukrové třtiny, než z melasy. Nejznámějším produktem je Barbancourt. Louis Barbancourt, přistěhovalec z Bordeaux ve Francii, koupil v roce 1765 třtinovou plantáž a nazval ji Habitation Barbancourt. Povstání otroků, inspirované revolucí ve Francii, přišlo na přelomu století a vyústilo ve vznik nezávislého státu Haiti v západní polovině ostrova Hispaniola (Dominikánská republika zaujímá druhou polovinu). Lihovar Barbancourt přežil povstání otroků v roce 1802. Ve skutečnosti na něm vydělali, protože osvobození Afričané se ukázali být mnohem lepšími zákazníky než někdejší otroci. Během 100 let se obyvatelé Haiti stali největšími pijáky rumu v Karibiku.
Říká se, že excelence haitského rumu je výsledkem tradiční francouzské dovednosti při destilaci brandy. Rum se destiluje ve dvojitém destilačním kotli, stejně jako koňak.
Rumy Clairin jsou vyrobeny z původních odrůd třtiny, nehybridizované, bez chemie v zemědělství. Spontánní fermentace bez šlechtěných kvasinek, archaická destilace a žádná filtrace. Haiti je poslední výspou 'pravého rumu' a Clairin jsou pravé haitské rumy. Ve celém Karibiku dnes funguje 49 lihovarů a na samotném Haiti jich je 532. Rum se pálí všude, často uprostřed polí s cukrovou třtinou, používají dřevěné mlýny, destilační zařízení a fermentační kádě jsou obvykle z dubu nebo manga. Z důvodu nedostatečné industrializace jsou procesy stále tradiční a výsledný rum by měl být považována za nejlepší třtinovou lihovinu.