Brazílie
Brazilská standardizační nařízení 73,267 a zákon 371 Ministerstva zemědělství definuje
1. 'Cachaça', 'aguardente de cana', 'pinga' nebo 'caninha' jsou nápoje s obsahem alkoholu 38 - 54% v/v, získané destilací zkvašené šťávy z cukrové třtiny. Lze přidat až 6 gramů cukru na litr. Nápoje obsahující více než 6 g cukru na litr, (a méně než 30 gramů na litr), se nazývají 'sweet cachaça', 'sweet cane aguardente', 'sweet pinga' nebo 'sweet caninha.'
Aged (zralá) Cachaça / Aguardente de cana / Pinga / Caninha je nápoj obsahující alespoň 50% destilátu, který zrál po dobu minimálně 1 rok. K barvení lze použít karamel. Celkový obsah kongenerů nesmí být menší než 2000 ppm nebo větší než 6500 ppm, vztaženo na bezvodý alkohol.
2. 'Aguardente of molasses' je nápoj obsahující 38 - 54% v/v alkoholu, získaný jednostupňovou destilací naředěné zkvašené melasy. Lze přidat až 6 gramů cukru na litr.
3. 'Rum' je nápoj obsahující 35 - 54% v/v alkoholu, získaný jednostupňovou destilací zkvašené šťávy z cukrové třtiny, melasy nebo směsi obého, zachovávající si aromatické složky specifické pro rum, zcela nebo částečně stařené. Celkový obsah kongenerů nesmí být menší než 400 ppm nebo větší než 5000 ppm, vztaženo na bezvodý alkohol.
4. 'Cane Single Alcoholic Distillate' je produkt s obsahem alkoholu 54% - 95% v/v, získaný destilací, případně rektifikací zkvašené šťávy z cukrové třtiny. Produkt je určen pro výrobu alkoholických nápojů.
V 18. století byl v Paraty 200 výrobců aguardente, dnes jich zbylo 6: Corisco, Coqueiro, Vamos Nessa, Murycana, Itatinga and Maré Alta.
V Brazílii, v zemi caipirinhy a štěstí, se stala výroba cachacy výhodným businessem. Průměrná spotřeba (oficiálně vyrobeného alkoholu) je 1 miliarda litrů ročně nebo 15 miliard panáků, to je 1,25 miliardy měsíčně, 41.600.000 denně a 1.730.000 za hodinu. Ale ve skutečnosti je to mnohem víc. Čísla jsou zkreslena velkým objemem tajně na černo vzráběné cachacy.
Legislativa
Nařízení N. 2.314, ze 4.9.1997, zákon N. 8.918, ze 14.7.1994, které hovoří o standardizace, klasifikaci, registraci, kontrole a výrobě a kontrolu nápojů v Brazílii.
Kapitola IV - Destiláty a likéry - Oddíl II - lihoviny z cukrové třtiny - Článek. 91.: Aguardente z cukrové třtiny, caninha nebo cachaça jsou nápoje s obsahem alkoholu od 38% do 54% objemu při 20°C, získané z cukrové třtiny alkoholickou destilací. Může být přidán cukr až do šesti gramů na litr.
- § 1. Nápoj obsahující více než šest gramů cukru na litr se nazývají slazená aguardente z cukrové třtiny, slazená caninha nebo slazená cachaca.
- § 2. Zralá aguardente z cukrové třtiny, zralá caninha nebo zralá cachaça se nazývá nápoj, který obsahuje alespoň padesát procent zralé aguardente z cukrové třtiny s tím, že zrála nejméně po dobu jednoho roku. Barvu lze upravit přidáním karamelu.
- § 3. Kongenerů nesmí být více než dvě stě miligramů na sto mililitrů bezvodého alkoholu.
21.12.2001, podepsal brazilský prezident Nařízení č. 4.062, které definuje výrazy "cachaça", "Brazil" and "Cachaça from Brazil" jako geografická označení. 3. článek říká, že vyjmenované výrazy mohou být použity pouze k označení produktu, který dodržuje obecná pravidla stanovená v zákoně N. 8,918 z 14.7.1994 a vyhlášky N. 2.314 ze dne 4.9.1997 a že jeho použití je omezeno na výrobce se sídlem v Brazílii. Vyhláška N. 4.072 z 3.1.2002 vkládá dává nový text do článků 81, 91 a 93 nařízení schválené vyhláškou N. 2,314 z 4.9.1997, charakterizující "Caipirinha" jako typický brazilský nápoj, exkluzivně zpracováný s cachacou, citronem a cukrem.
Označení pro cachacu:
abençoada; abrideira; acaba-festa; adorada; alpista; aninha; apreciada; arrebenta-peito; branca, branquinha, brasa; braseira; brasileira; bichinha-boa; acorda-o-velho; afamada; afiada;água-benta;água-bruta; água-de-briga; água-de-cana; aguada; água-forte; água-que-passa rinho-nao-bebe; água-que-gato-nao-bebe; alertadeira; alma-de-gato; amansa-sogra; amansa-corno; amargosa; antibiótico; apetitosa; arranja-briga; a-que-matou-o-guarda; arranca-bofe; atitude; azarenta; bichinha; bicho- bom; bigorna; birinaite; birusca; bribada; branquinha; briosa; cabo; catutca; caideira; calafrio; calorenta; cambirimba; cambraia; canavieira; canforada; canilina; capilé; catuta; catinguenta; chamegada; chamarisco; cipoada; cheirosinha; carinhosa; carraspana;caxaramba; caxiri; caxirim; chibatada; choraminga; chorumela; cobreira; corta-bainha; cotréia; cumbe; cumulaia; criminosa; curandeira; da boa; danadinha; desperta paixao; distinta; depurativo; douradinha; encantada; enrola-chifre; ensina-estrada; garapa; girgolina; goró; gororoba; jeribita; jurubita; lapada; limpa; lindinha; lisa; mandureba, mamae-sacode; marafo; maria-branca; mata-bicho; mata-o-velho; mel; merol; meu-consolo; nao-sei-que; papôco; papudinha; precipício; piadeira; pifao;pinga; pisca-pisca; pura; purinha; queimante; quero-mais; reiada; saideira; sacudidela; salve-ela; samaritana; sapeca; sedutora; seleta; sopapo; sossega-leao; sputinik; renitente; suadeira; sururu; tacada; talagada; tagarela; tiririca; tiúba; tijolo-quente; tira-frio; tira-prosa; tira-reima; tiririca; tiúba; tentaçao; tenebrosa; treco; tremedeira; trombada; turbulenta; uma...; uma-da-boa; uma-daquelas; valentona; veneno; venenosa; virgem-afamada; vexadinha; vuco-vuco; xaropada; xixi-de-anjo; zombeteira; zinabre, zuninga.